I Mistrzostwa – relacja

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej10 września 2022 roku z pewnością zapisze się w historii polskiego strzelectwa. W tym dniu odbyły się nomen omen I Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej. Staraniem środowiska strzelców historycznych, Mistrzostwa odbyły się w Poznaniu na Strzelnicy „Lizawka”, przy wielkim wsparciu władz samorządowych, a także Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu oraz wielkopolskich klubów kolekcjonerów broni.
Honorowy patronat nad zawodami objął Starosta Poznański Jan Grabkowski, a samo Starostwo czynnie uczestniczyło w przygotowaniu i organizacji zmagań, które nadzorował Wielkopolski Związek strzelectwa Sportowego. Bezpośrednim organizatorem Mistrzostw, był Klub Strzelecki TARCZA Szamotuły. Współorganizatorami zawodów byli KŻR LOK JASTRZĄB Swarzędz, KBS Opalenica oraz Zdzisław Kaczmarek Prezes Zarządu Warika-Admar.
Równolegle z zawodami miała miejsce wystawa broni kolekcjonerskiej, na której można było zobaczyć broń zarówno z Pierwszej, jak i Drugiej Wojny Światowej, a także jednostki powojenne oraz współczesne konstrukcje. Swoje bogate zbiory zaprezentowali wielkopolscy kolekcjonerzy: Zbigniew Długi i Henryk Plewa oraz właściciel firmy „Son of Gun”, Rafał Kotwicki.
Zawody odbyły się zgodnie z regulaminem zawodów zamieszczonym w „Zbiorze regulaminów PZSS dla konkurencji nie objętych przepisami ISSF na lata 2022 – 2024”. Konwencja zmagań jest równa dla wszystkich czterech konkurencji: pistolet/rewolwer, pistolet wojskowy, karabinek oraz karabin. Zgodnie z regulaminem, dystans strzelań to 50 metrów, 20 strzałów (bez strzałów próbnych) w następującym porządku: 10 strzałów do tarczy wojskowej FB 23p, i 10 do tarczy pistoletowej TS-4, w czasie 20 minut. Postawa stojąc, broń we wszystkich konkurencjach musi być centralnego zapłonu. Jeśli pistolet czy rewolwer nie budzą u osób niewtajemniczonych w strzelectwo historyczne większych wątpliwości – to pistolet wojskowy, czyli pistolet centralnego
zapłonu z kolbą – już tak. Broń taka musi strzelać amunicją pistoletową, której długość łuski wynosi do 30 mm. Podobnie jest w przypadku karabinu i karabinka. Również tą kwestię reguluje amunicja. Nabój karabinowy, posiada łuskę o długości od 50 mm. Natomiast wszystkie naboje pośrednie używane w karabinkach, mieszczą się w przedziale od 30 do 50 mm. We wszystkich konkurencjach, użyta jednostka broni musiała być co najmniej półwieczna i w stanie takim, jakim opuściła fabrykę – bez żadnych modyfikacji i przeróbek. Musiała być także bronią o charakterze wojskowym, bez dodatkowego wyposażenia i z mechanicznymi przyrządami celowniczymi.
Podczas mistrzostw dominowały jednostki „klasyczne”, karabiny Mauser, Mosin, Lee Enfield, Karol Gustaw i Schmidt Rubin. Jednak najstarszym z jakiego strzelano był karabin GEW88 z 1892 roku. W konkurencji pistoletów lub rewolwerów, strzelano głównie z Nagantów, Waltherów, Browningów, Makarowów i „Tetetek”, ale najstarszym w tej kategorii był Luger z 1916 roku. Strzelano także z pistoletów wojskowych, zwanych potocznie PM – w klasyfikacji zawodów – pistolet centralnego zapłonu z kolbą. Największym powodzeniem w tej konkurencji cieszyła się „Pepesza”, oraz PPS, Beretta i Suomi. Najstarszą jednostką w tej kategorii był niemiecki MP-34 z połowy lat trzydziestych XX-wieku. W kategorii karabinków dominował AK-47 potocznie zwany „Kałasznikowem”, ale najstarszą jednostką tego typu okazał się wojenny M-1 Carabine z 1944 roku. W pierwszych Mistrzostwach Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej wzięło udział 33 zawodników, głównie z Wielkopolski – jak się okazało zagłębia kolekcjonerskiego i strzelectwa historycznego. Ale należy również wspomnieć o reprezentantach z klubów z poza Wielkopolski – Stowarzyszenia KSI z Gdyni, Zawiszy Bydgoszcz, Amatora Wrocław, Dragona Zdrójno, czy Celu Góra.
98 osobostartów które wyłoniło zwycięzców w tej specyficznej kategorii wchodzącej w skład sportu strzeleckiego, dało rezultaty które można uznać jako pierwsze Rekordy Polski.

Tytuły Mistrzów, Wicemistrzów i Drugich Wicemistrzów Polski w Strzelectwie Historycznym zdobyli:


Pistolet / rewolwer

DUSZYŃSKI Marek, JASTRZĄB Swarzędz – 155

NIEMCZYK Piotr, TARCZA Szamotuły – 150

WOLNOWSKI Robert ZBROJOWNIA Suchy Las – 147


Pistolet wojskowy

PRZYBYSZ Leszek, Zbrojownia Suchy Las – 173

STEMPOROWSKI Rafał, Jastrząb Swarzędz – 173

BRÓŹDZIAK Piotr, Jastrząb Swarzędz – 168


Karabin

STEMPOROWSKI Rafał, Jastrząb Swarzędz – 182

BAŁACHOWSKI Rafał, Tarcza Szamotuły – 178

BRÓŹDZIAK Piotr, Jastrząb Swarzędz – 178


Karabinek

STEMPOROWSKI Rafał, Jastrząb Swarzędz – 183

BRÓŹDZIAK Piotr, Jastrząb Swarzędz – 181

BAŁACHOWSKI Rafał, Tarcza Szamotuły – 177


Podczas zawodów liczony był także wielobój, czyli suma wszystkich zdobytych punktów we wszystkich konkurencjach. Ta klasyfikacja była rywalizacją o Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego Andrzeja Kijowskiego.
Najwszechstronniejszym strzelcem okazał się STEMPOROWSKI Rafał – JASTRZĄB Swarzędz – 679, drugie miejsce zajął BRÓŹDZIAK Piotr – JASTRZĄB Swarzędz – 666 a trzecie wywalczył NIEMCZYK Piotr – TARCZA Szamotuły – 656.


Podczas zawodów wszyscy zawodnicy, goście i kibice mogli posilić się smacznym posiłkiem, przyrządzonym z „dóbr leśnych”, przez miejscową restaurację. Zgodnie z myśliwskim „Darz Bór” serwowana była kiełbasa, karkówka, szynka, myśliwski bigos oraz dla koneserów smalec ze skwarkami. Uraczyć można się było także smacznym rosołem i gulaszem przyrządzonym z efektów „myśliwskiej działalności leśnej”. Zadbali o to organizatorzy, którzy w tej kwestii nie szczędzili zabiegów, czasu ani pieniędzy. Efekt, to wszyscy zadowoleni i w dobrych humorach. Zwycięzcy i pozostali zawodnicy, już snują plany i strategie na przyszłoroczne mistrzostwa, a kibice byli żywo zainteresowani wystawą oraz warunkami członkostwa w stowarzyszeniach o charakterze kolekcjonerskim
a także strzelectwem zarówno sportowym jak i historycznym.


Opracował: Adam Krzyżaniak