II Mistrzostwa – relacja

3 czerwca 2023 na strzelnicy Lizawka w Poznaniu odbyły się II Mistrzostwa Polski w Strzelaniu Historycznym. Zawody rozegrane zostały w czterech konkurencjach – pistolet/rewolwer, pistolet wojskowy, karabinek, karabin. Do uczestnictwa w zawodach zarejestrowało się 57 zawodników z 17 klubów z całej Polski. Ostatecznie swoich sił na torach strzeleckich spróbowało 50 z nich.

O godzinie 9.00 Przemysław Nowak – Prezes Klubu Tarcza Szamotuły uroczyście otworzył zawody i przywitał przybyłych gości, zawodników i widzów. Wśród przemawiających na otwarciu znaleźli się: Marcin Karpiński przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, Jan Grabkowski Starosta Poznański, Jędrzej Solarski Wiceprezydent Poznania oraz Tomasz Pawlak – Prezes Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

W trakcie zawodów obywały się również wystawy broni historycznej i oręża wojskowego. Swoimi zbiorami pochwalili się najwięksi kolekcjonerzy wielkopolski a wśród nich Zbigniew Długi i Henryk Plewa. Niewątpliwą ciekawostką na wystawie był największy na świecie rewolwer. Rekordzista z księgi Guinnesa pojawił się na wystawie dzięki uprzejmości Ryszarda Tobysa, słynnego rusznikarza z Wielkopolski. Na jego stanowisko można było zobaczyć również rekonstrukcję legendarnych Visów w kalibrze .45 czy karabin wz. 38M odtworzony z oryginalnych dokumentów polskiego konstruktora Józefa Maroszka.

Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszył się również stanowiska przygotowane przez wielkopolskich rekonstruktorów. Dzięki zaangażowaniu Centrum Rozwoju Obronności ZIELONY TALIZMAN, Stowarzyszeniu Miłośników Historii HUZAR oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Eiche” można było zobaczyć oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierzy różnych armii z różnych okresów. Przygotowane przez nich rekonstrukcje obozów cieszyły się szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych gości.

Z myślą o najmłodszych przygotowano podczas zawodów stanowiska do strzelania z karabinków pneumatycznych. Każdy kto zmierzył się na tych torach mógł liczyć na pamiątkowy dyplom i coś słodkiego.

Gościem specjalnym imprezy był Michał Kwiatkowski z kanału Strzelnica.TV. Oczywiście nie brakowało chętnych do wspólnej z nim fotografii i rozmów o pasji strzelectwa. Relację z zawodów można będzie zobaczyć na jego kanale YouTube. Możemy zdradzić, że słynny Kwiatek wziął udział w sportowej rywalizacji jako jeden z zawodników i sfilmował kilka ciekawych egzemplarzy broni.

Równo o 10.00 padły pierwsze strzały w ramach rozgrywanych konkurencji na 18 torach strzeleckich.

Wszystkie konkurencje rozgrywane były na dystansie 50 m. Zawodnicy oddawali po 10 strzałów do tarczy N23p (wojskowej) i Ts-3 (sportowej).

Pistolet/Rewolwer to technicznie najtrudniejsza z konkurencji. W rywalizacji uczestniczyło 28 zawodników. Najlepszym okazał się zawodnik Amatora Wrocław – Bartosz Hancyk uzyskując wynik 144 punktów i tym samym zdobywając tytuł Mistrza Polski. Drugie miejsce wywalczył Rafał Stemporowski z Jastrzębia Swarzędz zdobywając 144 pkt. Trzecie miejsce zdobył Barbuziński Paweł z Snajpera Poznań z 140 punktami.

W konkurencji pistolet wojskowy wystartowało 33 zawodników. Najwyższy wynik uzyskał Piotr Bróździak 169 pkt z Jastrzębia Swarzędz zdobywając tytuł Mistrza Polski w tej konkurencji. Drugie miejsce zajął Paweł Barbuziński 164 pkt ze Snajpera Poznań a trzecie Rafał Stemporowsk 144 pkt i z Jastrzębia Swarzędz.

W trzeciej konkurencji 33 zawodników strzelało z karabinków. Tyłu Mistrza Polski zdobył Piotr Niemczyk z Tarczy Szamotuły, który zanotował wynik 182 pkt. Drugie miejsce zajął Paweł Barbuziński 180 pkt ze Snajpera Poznań a trzecie Robert Sławski z Grunwaldu Poznań zdobywając 179 pkt.

Do ostatniej rywalizacji w strzelaniu z karabinu przystąpiło 38 zawodników. Najlepszym okazał się Rafał Stemporowski z Jastrzębia Swarzędz zdobywając 180 pkt i tytuł Mistrza Polski. Drugie miejsce z wynikiem 178 pkt zajął Krzysztof Nowakowski z Tarczy Szamotuły a trzecie Tomasz Rakowski 176 pkt z KBS Opalenica.

Mistrzowie oraz Wicemistrzowie odebrali medale i pamiątkowe dyplomy z rąk organizatorów. Zgodnie z regulaminem zawodów wręczone zostały także puchary w ramach punktacji wielobojów strzeleckich. Najważniejszy Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego przypadł Rafałowi Stemporowskiemu, który w wszystkich konkurencjach rozgrywanych na mistrzostwach zdobył 662 pkt. Puchar zwycięzcy wręczył delegat techniczny PZSS Ryszard Kapłon.

Organizatorami II Mistrzostw Polski strzelaniu z Broni Historycznej byli: Wielkopolski Związek Strzelectwa Sportowego, Klub Strzelecki Tarcza Szamotuły, Giwera – Fundacja Strzelców i Kolekcjonerów Broni, Klub sportowy KBS Opalenica, Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju „JASTRZĄB” Swarzędz.

Jak każde zawody tak i te odbyły się dzięki w wsparciu naszych partnerów, którymi byli: Polski Związek Strzelectwa Sportowego, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania, ZO PZŁ Poznań.

Ogromne podziękowania należy się również naszym sponsorom którymi są firmy: Warika-Admar, Remark-Kayser oraz SemCo.

Za wsparcie dziękujemy również naszym patronom medialnym: Telewizji Polskiej oddział w Poznaniu, Głosowi Wielkopolskiemu, portalowi naszemiasto.pl oraz kanałowi YT Strzelnica.TV

Do zobaczenia za rok !!!

Zapraszamy do galerii zdjęć autorstwa Marcina Wróbla